Oto co powinnaś wiedzieć zanim zaczniesz korzystać z odmładzających zabiegów medycyny estetycznej

Medycyna estetyczna oprócz upiększania oraz korygowania i likwidowania defektów zajmuje się oczywiście odmładzaniem. Osoba, która chce realnie się odmłodzić, a więc cofnąć oznaki czasu, a nie tylko je zakamuflować, powinna znać kilka faktów, tak aby jak najlepiej skorzystać z dobrodziejstw medycyny anti-aging.

Odmładzanie kiedyś, a dziś
Pierwsze stosowane zabiegi medycyny estetycznej, które miały na celu odmładzanie były metodami, które dziś nazwalibyśmy trochę „sztucznymi”. Należą do nich botoks, stałe wypełniacze i kwas hialuronowy. Nie oznacza to, że są one złe. Nadal są oczywiście sytuacje, gdy bywają niezastąpione, np. botoks na lwią zmarszczkę, czy kwas hialuronowy do modelowania ust. Jednak obecnie nowoczesna medycyna estetyczna jest w zupełnie innym miejscu niż 10–15 lat temu, posiada dużo szersze narzędzia i metody, więc jeśli repertuar gabinetu ogranicza się do tych dwóch metod na korekcję większości problemów starzenia się skóry, jest to dużym nieporozumieniem ze szkodą dla pacjentów i całej branży.
W ostatnim dziesięcioleciu w związku z pojawieniem się nowych technologii zmieniło się oblicze medycyny estetycznej. Kiedyś nie myślano o regeneracji, o stymulowaniu skóry, i oddziaływaniu na tkanki podskórne, które dziś są podstawą inteligentnych metod odmładzających. Ja jestem zwolennikiem właśnie takiego odmładzania poprzez regenerację. Zabiegi tego typu mają za zadanie zainicjowanie procesów odnowy w organizmie i wywołanie takich bodźców, które nakłonią go do naturalniej regeneracji. Dzięki takiemu podejściu odmładzanie jest prawdziwe, bo realnie usuwa zmarszczki i bruzdy, ujędrnia, pogrubia i podnosi tkanki, odbudowuje ich utracone objętości, Efekty takich zabiegów są stałe, nie mijają po kilu tygodniach, tak jak jest w przypadku wypełniaczy, które wchłaniają się, a twarz wygląda tak samo jak przed zabiegiem i co ważne nie ma po nich efektu sztuczności. Można powiedzieć czysta naturalność.

Odmładzanie to złożony proces
Ponieważ starzenie się jest procesem i nie zachodzi w ciągu pół roku, ale pracujemy na nie wiele lat, to także po odmładzaniu nie możemy oczekiwać, że nastąpi w ciągu jednego zabiegu czy tygodnia. Zatem odmładzanie też jest procesem, tym bardziej jeśli myślimy o nim w sposób kompleksowy i nie chcemy jedynie usunąć zmarszczek wokół oczu, ale poprawić całościowy wygląd. Rolą lekarza medycyny estetycznej jest zaprojektowanie tego procesu, dobranie rodzajów zabiegów, ich częstotliwości, intensywności, aby uzyskać pożądany efekt. To może trwać dwa miesiące albo dwanaście, w zależności od pacjenta. Zależy to od wieku pacjenta, jakości skóry, jego trybu życia i jeszcze paru innych czynników. Ale kiedy już się ten proces przejdzie, podtrzymywanie uzyskanego stanu jest już dużo prostsze i wymaga już mniejszych nakładów, i czasowych, i finansowych.
Ważne więc, by nie dać się wciągnąć w chaotyczne zabiegi, bez żadnej wcześniejszej strategii, wynikające np. z tego, że dany lekarza akurat w takich czuje się dobrze, lub do takich ma sprzęt, albo że właśnie jest na coś zniżka, lub że pojawiło się coś nowego, modnego. Konieczne jest inteligentne łączenie metod, a także umiejętność zmodyfikowania strategii w trakcie, gdy pojawia się lepsza możliwość lub coś nie działa, tak jak zaplanowano.
By wykonywać zabiegi odmładzające skutecznie niezbędna jest wiedza na temat:
• fizjologii człowieka i fizjologii starzenia się, głębokie zrozumienie, na czym polega ten proces;
• budowy tkanek;
• technologii wykorzystywanych w zabiegach anti-ageing;
• materiałów i produktów;
• konkretnych urządzeniach.
Tylko tyle i aż tyle. Do tego dodałbym jeszcze konsekwencję w działaniu, nie uleganie modom na nowe sprzęty, nowe zabiegi. Rzadko bywa tak, że jedna metoda rozwiąże problem, z reguły trzeba je łączyć. Mitem jest też powtarzalność zabiegów, że np. laser frakcyjny robi się trzy razy, a mezoterapię pięć. Każda twarz, każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego pochylenia się nad nim. Ktoś działający wg schematów i posiadający ograniczony wachlarz metod nie osiągnie nigdy perfekcji, w najlepszym wypadku będzie przeciętnym rzemieślnikiem, ale tak naprawdę najczęściej kończy, jako słaby lekarz od słabych efektów, z ujmą dla dobrego imienia medycyny estetycznej

Rola pacjenta w odmładzaniu
Trzeba zaznaczyć, że bardzo duży wpływ na skuteczność odmładzania ma sam pacjent. Z jednej strony chodzi o genetykę i czynniki wewnętrzne organizmu, bo oczywiście te same metody mogą dawać zupełnie inne rezultaty u różnych osób. Na to oczywiście nie mamy wpływu. Ale już na tryb życia tak. Wiele słów już zużyto by napisać, że korzystnie na skórę działają zdrowe odżywianie się, ruch, masaże czy sauna. a niekorzystnie wszelkie używki, np. kawa w nadmiarze przyspiesza procesy starzenie. gdybym miał jednak wymienić dwa główne czynniki przyspieszające starzenie, a którymi spotykam się w codziennej praktyce, są przewlekły stres i palenie.
Osoby palące mają pożółkłą, poszarzałą, ziemistą twarz – to czynnik wizualny, bo wiadomo, że na poziomie fizjologicznym zachodzi dużo różnych negatywnych procesów. Myślę, że niedoszacowany jest wpływ stresu na starzenie się skóry. Nie chodzi o nagłe czy typowe sytuacje, w których się denerwujemy na co dzień, ale o długotrwale utrzymujący się, przewlekły stres, kilkutygodniowy czy kilku miesięczny, nie mówiąc już o wieloletnim, który wynika z różnych czynników, ktoś może mieć chora osobę w rodzinie, trudną relację w związku, kłopoty w pracy, itp. Co ważniejsze, stres wpływa nie tylko na szybsze starzenie i gorszy wygląd, ale też na słabsze efekty zabiegów. Przeanalizowałem sytuacje, w których efekty zabiegów nie były takie, jak zakładałem, i prawie zawsze okazywało się, że u tych pacjentów występują mocne sytuacje stresogenne. Jest to czynnik tak istotny, że teraz z większością pacjentów rozmawiam na ten temat i uprzedzam, że w takiej sytuacji trzeba będzie wykonać więcej zabiegów. To widać najbardziej przy zabiegach usuwania blizn i rozstępów. Zdarza mi się spotykać z takimi sytuacjami życiowymi pacjentów, że wręcz mam ochotę odmówić wykonywania zabiegów. Mówimy oczywiście cały czas o zabiegach, w których stymulujemy własne komórki do działania, bo przy wstrzykiwaniu kwasu hialuronowego czynnik stresowy nie ma takiego znaczenia.

Regeneracyjne zabiegi odmładzające
Teraz przechodząc do meritum wymienię, które metody i zabiegi odmładzające działają w sposób regeneracyjny. Skórę można pobudzać na wiele sposobów: chemiczne, termicznie, mechaniczne. Typowym pobudzaniem chemicznym są pilingi chemiczne. Do tej kategorii zaliczamy też osocze bogatopłytkowe (uwalniane w czasie zabiegu cytokiny są jak lep na muchy dla fibroblastów, które je „wyczuwają” i wędrują do nich i aktywują się). Bardzo dużo zabiegów działa na zasadzie pobudzania termicznego. Najbardziej znane i oczywiste to HIFU, laser frakcyjny, radiofrekwencja mikroigłowa. Te dwa ostatnie pobudzają też mechanicznie, bo w rf mikroigłowej dochodzi do nakłuć skóry, a w zabiegach laserem frakcyjnym też jest „dziurkowany” naskórek. Metody mechaniczne to dermabrazja, czy różnego rodzaju masaże
Kiedy piszę o pobudzaniu, mam na myśli takie działania, które wywołują reakcję obronną organizmu, dzięki niej może dojść do stymulacji komórek i regeneracji tkanek, a o to właśnie w odmładzaniu chodzi. Te różnego rodzaju mechanizmy obronne mamy wbudowane ewolucyjnie, kiedyś zapewniały przeżycie. Dziś niewielkie urazy wywołane inteligentnie, w sposób kontrolowany pobudzają skórę do procesów odmładzających. Dobrze jest równolegle korzystać z różnych metod pobudzania skóry.

Na koniec podkreślę, że jest coraz więcej pacjentek świadomych tego, o czym piszę. Na ogół są to osoby, które przeżyły już jakieś rozczarowanie związane z medycyna estetyczną i rozumieją, że nie ma sensu podejmowanie nieudanych, chaotycznych zabiegów, tylko lepiej zaplanować odmładzanie jako proces nawet jeśli trwa, czyli wymaga zarówno czasu, jak i kosztów (są one jednak sumarycznie niższe niż przypadkowe działania, a przy tym – co najważniejsze – skuteczne). Bo jeśli się źle trafi, to albo nie ma efektu, albo jest efekt sztuczny, albo efekt jest dobry, ale po zaprzestaniu działania niemal z dnia na dzień wygląda się dużo starzej. Dodatkowo niewątpliwą zaletą mądrze zaplanowanych i dobrze wykonanych zabiegów są naturalne efekty.


Zobacz jak wyglądają nowoczesnej zabiegi odmładzające:

Zobacz również: Sprawdzone sposoby na szybkie spalanie kalorii

Źródło: triclinium

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Uroda:

Woda termalna Uriage AQUA INFINI - NAWILŻANIE BEZ GRANIC PIELĘGNACJA WŁOSÓW PROSTO Z JAPONII – BEAUA ARGAN & OLIVE OIL TSUBAKI GAMA PURÉTE SUBLIME - pielęgnacja oczyszczająco-matująca dla nieskazitelnej cery Tajemnica tkwi w nasionach Uwodzicielski Oryginał BodyBoom w specjalnej odsłonie! Suchy olejek Huile Prodigieuse® – edycja limitowana 2017 Uroda na nocnej zmianie 5 kroków do pięknego brzucha Jak dbać o skórę po zabiegach estetycznych? BOOMbowy detoks! Uwodzicielski Oryginał BodyBoom w specjalnej odsłonie! Stres oksydacyjny – jak ratować skórę? Czapki z głów - wiosenna regeneracja włosów po zimie z kosmetykami od Laboratorium Kosmetycznego Joanna Wiosenne odchudzanie - jak wspomóc trening i dietę? Seria Oillium Baby dla wrażliwej skóry każdego dziecka od Laboratorium Kosmetycznego Joanna Twój sposób na młodą cerę – poznaj cudowne właściwości spiruliny w kosmetyce! Nowa seria BIOVAX Opuntia Oil & Mango – lipidowa rewolucja w pielęgnacji zniszczonych włosów Włosy „normalne”? Staną się nadzwyczajne! BodyBoom pokazuje, jak się robi biznes Jak się pozbyć rozstępów Sposób na mocny, ale mało inwazyjny lifting skóry Barwy Harmonii - Trójfazowy suchy olejek do ciała Oto wrogowie Twojej urody - nie daj się im więcej!

Popularne w tym tygodniu:

Jak walczyć z przebarwieniami? I love Beauty – Walentynkowe pudry do kąpieli – Stara Mydlarnia Pink Heart, Strawberry Kiss i Chocolate Dream – Walentynkowe muffinki do kąpieli – Stara Mydlarnia Nowość Buña! Przepis na piękną skórę od rana Neuronica - intensywny lifting ciała przed wiosennym sezonem Prezent prosto z serca: Tołpa® inspiruje na Walentynki NOWOŚĆ 2018: SPIDER SILK CREAM POISON LINE JEDWAB Z PAJĘCZEJ SIECI I PROTEINY MŁODOŚCI Soraya na Walentynki dla niej i dla niego Perfect.ME Repair & Stay Strong Skuteczne wzmocnienie osłabionych i cienkich włosów Spraw sobie prezent na Dzień Kobiet od BaByliss Paris